با دست‌های مهربان، عید فطر را نارنجی کنیم

بیانیه فطریه بنیاد نیکوکاری دست‌های مهربان با شعار #نارنجی_باشیم منتشر شد
#نارنجی_باشیم یک جمله‌ي معمولی نیست، یک پیشنهاد ساده هم نیست یا یک پیام تبلیغاتی؛ نارنجی باشیم یک مکتب فکری و یک نگاه انسانی است.

بنیاد نیکوکاری دست‌های مهربان (حامی کودکان و زنان سرپرست خانوار) به مناسبت نزدیک شدن به عید سعید فطر بیانیه‌ای را خطاب به مردم کشور صادر کرد.
به گزارش روابط عمومی دست‌های مهربان، دکتر شهرام فرجی بنیان‌گذار و مدیرعامل این بنیاد در این بیانیه آورده است: «بی‌تردید برای کسانی که در اطراف خود خانواده یا فرد مستمندی نمی‌بینند یا ترجیح می‌دهند از طریق سازمان‌ها فطریه خود را به مستمندان برسانند هیچ کجا بهتر از بنیادهای نیکوکاری نیست؛ نهادهایی که اقشاری نیازمند نظیر ایتام، زنان و کودکان بی‌سرپرست، بیماران مستمند و… را تحت حمایت خود درآورده و تمام دغدغه و دل‌مشغولی‌شان کمک به این دسته از هم‌وطنان عزیز است».
دکتر فرجی با تأکید بر رساندن فطریه به دست نیازمندان حقیقی گفته است: «همان‌گونه که از مفهوم واژه‌ی «مستمند» پیداست ثواب اعطای فطریه در صورتی به فرد می‌رسد که فطریه‌ی او به نیازمندان حقیقی برسد یا به نهادهایی اهدا شود که فطریه‌ها را فقط صرف فقرا و مستمندانِ حقیقی می‌کنند».

در ادامه، متن کامل این بیانیه را می‌خوانید:
با سلام به تک تک مسلمانان این سرزمین، خاصه روزه‌داران گرامی و تبریک پیشاپیش به مناسبت فرارسیدن عید سعید فطر.
ماه مبارک رمضان رو به اتمام است و حالا دیگر باید خود را برای عید عزیز فطر و اعطای فطریه به نیازمندان آماده کنیم. در همین راستا چند نکته پیرامون فطریه و ضرورت‌ها و اهداف آن یادآوری می‌شود:
۱٫ فطریه یکی از فروع دین اسلام است که در عید فطر پرداخت می‌شود.
۲٫ بر کسی که خودش فقیر نباشد واجب است برای خود و تمام کسانی که تحت تکفل او هستند زکات فطره بپردازد.
۳٫ از غروب آفتاب شب عید فطر تا ظهر روز عید بایستی مبلغ آن پرداخت شود.
۴٫ مبلغی که معمولاً هر سال اعلام می‌شود بر اساس نرخ گندم غیر یارانه‌ای است.
۵٫ طبق اعلام بیت رهبری میزان فطریه امسال بر اساس قیمت گندم برای هر نفر حداقل هفت هزار تومان است.
۶٫ این مبلغ تنها بایستی صرف مستمندان شود.

همان‌طور که در بند ششم این توضیحات آمده، یکی از مهمترین دستورات اسلام در خصوص فطریه، پرداخت آن به مستمندان است. این بند آشنایان و اطرافیان، سادات مستمند و هر فردی که مستمند بودن آن برای فطریه‌دهنده مسجل شده را شامل می‌شود. ضمن آنکه در این بین سازمان‌ها و نهادهایی نیز هستند که به دلیل تحت پوشش قرار دادن بخشی از مستمندان و نیازمندان کشور می‌توانند پایگاه مناسبی برای پرداخت فطریه باشند. در این میان، برخی از مؤسسات که به صورت خصوصی و فقط از راه جذب حمایت مردمی مبالغ و کالاهای مورد نیاز برای اهدا به مددجویان خود را تهیه می‌کنند مناسب‌ترین گزینه برای پرداخت فطریه هستند چراکه هر کدام از این مؤسسات تعداد زیادی از افراد مستمند جامعه را به‌صورت یک‌جا تحت پوشش خود درآورده و برای کمک به آنها، به همکاری مردم نیاز دارند و کجا بهتر از عید فطر و چه چیزی بهتر از زکات فطریه؟ بی‌تردید برای کسانی که در اطراف خود فرد مستمندی نمی‌بینند یا ترجیح می‌دهند از طریق سازمان‌ها فطریه خود را به مستمندان برسانند هیچ کجا بهتر از بنیادهای نیکوکاری نیست؛ نهادهایی که اقشار نیازمندی نظیر ایتام، زنان و کودکان بی‌سرپرست، بیماران مستمند و… را تحت حمایت خود درآورده و تمام دل‌مشغولی و دغدغه‌شان کمک به این دسته از هم‌وطنان عزیز است. بنابراین همان‌گونه که از مفهوم واژه‌ی «مستمند» پیداست ثواب اعطای فطریه در صورتی به فرد می‌رسد که فطریه‌ی او به نیازمندان حقیقی برسد یا به نهادهایی اهدا شود که فطریه‌ها را فقط صرف فقرا و مستمندان حقیقی می‌کنند.

 

بر سر بام بیا، گوشه‌ی ابرو بنمای             روزه‌گیرانِ جهان منتظر ماه نواند

 

 

با سپاس و احترام

دکتر شهرام فرجی

مدیرعامل بنیاد نیکوکاری دست‌های مهربان

” استفاده از اخبار با ذکر منبع بلامانع است “

Print Friendly

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *