نهال کوچکِ ۱۰ سال پیش؛ باغ بزرگ امروز/ نارنجی شاعرانه‌ترین رنگ خداست

بیانیه دکتر شهرام فرجی در خصوص سال‌روز تولد بنیاد دست‌های مهربان

آیکن022222222222222

جوامع انسانی اگرچه از نظر فرهنگی و اجتماعی بسیار متفاوت و گوناگون هستند اما نمی‌توانند بدون همیاری و مشارکت افراد ئ اجزای جامعه به حیات خود ادامه دهند. به همین دلیل در طول تاریخ، انسان‌ها کوشیده‌اند جهت حفظ بقای جامعه، ساز و کارهای مناسبی را برای همدلی و مشارکت به وجود آورند. در این راستا نهادهای نیکوکاری را می‌توان عمومی‌ترین پدیده‌ی همدلی و همکاری بشری دانست که از قدیمی‌ترین دوره‌های تاریخی در جوامع مختلف وجود داشته‌اند. بنیاد نیکوکاری دست‌های مهربان نیز در پی این رسالت تاریخی تأسیس شد. بنیادی که سنگ آغاز آن بر پایه‌ی عشق و ایثار نهاده شد و امروز نیز همان عشق و ایثار اولیه، چه بسا فزاینده‌تر از آن در قلب و ذهن ما حاکم است، وگرنه این خانواده ی کوچک، که در آغاز تنها چند عضو داشت امروز به بیش از هزار نفر نرسیده بود. هزار نیروی شاغل در بنیاد نیکوکاری دست‌های مهربان در سراسر کشور با عشق و ایثار در تلاشند تا نگاه یک کودک بیشتر شاد شود و قلب یک مادر بیشتر آرام بگیرد.
امروز بنیاد نیکوکاری دست‌های مهربان ۱۰ ساله می شود. ۱۰ سال پیش که نهال بنیاد را کاشتیم، ایمان داشتیم با عشق و مداومت می‌توان شاهد این روزها بود؛ این روزها که آن نهال کوچک، تبدیل به باغی شده است با ۱۳ درخت سرسبز و سترگ. درختانی که هر کدام صدها شاخه و هزاران برگ سبز دارند و هر درخت سایه‌ای دارد به گستردگی آسمان، برای پایان خستگی‌های عابرانی که جاده‌های پر فراز و نشیبی را بی‌وقفه طی کرده‌اند. خدا را شکر می‌گوییم که در این ۱۰ سال هرگز عابری از باغ ما دست خالی عبور نکرد. هیچگاه بدون سایه نماندیم و همواره جرعه آبی و سیب سرخی برای خستگان دارد. ما این باغ را برافراشتیم تا قلب‌های نارنجی و دست‌های مهربان را گرد هم آوریم برای گرفتن دست‌هایی که یاری ما را طلب می‌کنند.
این روزها باران نارنجیِ بنیاد نیکوکاری دست‌های مهربان، بر تمام این سرزمین شروع به باریدن کرده است. به یقین در این سال‌ها پر از اتفاقات بزرگ بوده‌ایم که چیزی به جز عشق نمی‌توانست این اتفاقات را رقم بزند. نارنجی رنگ مورد علاقه‌ی خداوند است رنگی که خداوند با آن شاعری کرده. بنیاد نیکوکاری دست های مهربان فرزند پاییز است، این فصل زائیده شاعری خداوند است.
در پایان، ضمن تقدیر و تشکر از عزیزانی که ۱۰ سالگی دست‌های مهربان را به ما تبریک گفتند، شعری خواهیم سرود برای آنان که به این کلمات روشنایی‌بخش احتیاج دارند:
«من شکوفایی گل‌های امیدم را در رویاها می بینم
و ندایی که به من می‌گوید :
گرچه شب تاریک است
دل قوی دار، سحر نزدیک است.»

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *