دست های مهربان ساری یک ساله شد/ بیانیه

1V1111114A1338

اگر مجموعه فعالیت‌های نیکوکارانه‌ی هر جامعه را به عنوان یک جسم واحد فرض کنیم می‌توان گفت بنیادهای نیکوکاری نقش قلب این جسم واحد را دارند چراکه همانند قلب، نقش خون‌رسانی به تمام نقاط بدن را بر عهده گرفته‌اند. در حقیقت، در حوزه‌ی فعالیت‌های خیریه و انسان‌دوستانه، مهمترین نقش را بنیادهای نیکوکاری بر عهده دارند. شاید برخی خَیِرین به‌طور فردی بتوانند اثرات خوبی بر جامعه‌ی نیازمندان بگذارند اما واقعیت این است که هدفمندسازی این امور خِیر، تنها از طریق یک قلب که به درستی خون و اکسیژن لازم را به تمام نقاط جامعه‌ی هدف می رساند می‌توان اثرات مشخص و چشم‌گیر گذاشت. از این‌رو بنیاد نیکوکاری دست‌های مهربان از همان بدو تشکیل خود نقش خون‌رسانی به جامعه‌ی محرومین را برای خود قائل شد و خود را در جایگاه یک قلب تپنده قرار داد. در ادامه، بنیاد دست‌های مهربان متوجه ضرورت گسترش سطح فعالیت خود شد و دریافت که جوامع هدفی که به خون تازه نیازمند هستند گستره‌ی وسیع‌تری داشته، بنابراین با تقسیم آن جامعه‌ی واحد به چند بخش، منابع خون‌رسانی خود را در سطح جامعه افزایش داد به طوری که امروز ۱۲ جامعه با ۱۲ قلب که همگی نشأت گرفته از قلب بنیاد دست‌های مهربان هستند شکل گرفته است. همین سیاست بود که بنیاد دست‌های مهربان لزوم ایجاد یک شعبه‌ی دیگر در شمال کشور را پیش‌بینی کرد و به این ترتیب در مرکز استان مازندران یکی از منابع خود را راه‌اندازی کرد.

حال امروز یک سال از ایجاد شعبه مازندران می گذرد و وقتی به آمار و تحلیل ها نگاه می کنم به یک نوع رضایت خاطر قلبی می‌رسم چراکه به وضوح میزان اثرات ایجاد این منبع خون‌رسانی در ساری را می‌بینم. اگرچه هنوز هم باید تلاش کرد تا به نقطه ی مطلوب رسید اما اقداماتی که در این یک‌سال در استان مازندران توسط دست‌های مهربان شده بسیار رضایت‌بخش بود و تئوری تکثیر منابع را در سطح کشور به روشنی تأیید و تثبیت می‌کند. برای مثال تحت پوشش قرار دادن طیفی از جامعه‌ی هدف است که حقیقتاً به خون تازه نیاز داشت یعنی بیماران نادر EB، اکتیوز و CF بخشی از این هدف بود؛ آن هم نه فقط با رویکردی تک‌بعدی نظیر حمایت مالی؛ این بنیاد خود را بسیار بیشتر از یک حامی مالی برای این بیماران می‌داند بنابراین از همان اوایل سال گذشته طرح ساخت و راه‌اندازی کلینیک درمانی سبحان ۳ را کلید زد و به لطف خدا و حمایت حامیان عزیز و تلاش همکاران مازندران، این مرکز درمانی به سرعت ساخته و آماده شد و در شهریورماه ۹۶ مورد بهره‌برداری قرار گرفت تا نه فقط بیماران نادر بلکه دیگر اقشار جامعه نیز از آن بهره‌مند شوند.

ضمن آنکه بنیاد دست‌های مهربان ساری یک رویکرد حمایتی دیگر در قبال این بیماران نادر دارد و آن، آشتی دادن جامعه به بیماران EB و کاهش فاصله مردم با این عزیزان است به طوری که حتی برنامه‌هایی نظیر اشتغال‌زایی برای این بیماران در دستور کار قرار گرفت و به اجرا درآمد. اساسا از نظر ما بیمار بودن نباید مانعی برای ورود فرد به عرصه‌های مختلف اجتماعی از جمله فعالیت‌های شغلی شود. بنابراین بنیاد دست‌های مهربان که تجربه ی زیادی در توانمندسازی نیازمندان دارد در شعبه ساری نیز این برنامه را آغاز کرد.

در مجموع باید بگویم راه اندازی شعبه‌ی ساری در سال ۹۵ یکی از نقاط عطف فعالیت‌های بنیاد دست‌های مهربان بود چرا که با ایجاد این منبع، خون تازه‌ای در رگ‌های جامعه‌ی هدف ما در مازندان به جریان درآمد.

ناگفته پیداست که بنیاد دست‌های مهربان این سیاست را هدف اصلی خود قرار داده و بنا دارد این خون نارنجی را که تاکنون یک‌سومِ ایران را پوشش داده، به زودی به دیگر شریان‌های کوچک و بزرگ کشور جاری سازد تا روزی که هیچ عضوی از این خاکِ عزیز، ضعیف و منزوی باقی نماند.

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *