بیانیه عشق و ایثار و تعهد

1V4A3224

مثلث عشق و ایثار و تعهد در بنیاد نیکوکاری دست‌های مهربان

دکتر شهرام فرجی

 

حکیم سهروردی، فیلسوف بزرگ ایرانی می‌گوید: «مادامی که نور هست، تاریکی وجود ندارد». آری تاریکی از پی رفتن نور می‌آید؛ پس چنان‌چه می‌خواهیم تاریکی جهان را فرانگیرد باید نور را نگاه داشت. هرکسی به هر طریقی و به فراخور توان خود باید شاخه‌ی نوری را روشن کرده و نگاه دارد تا آنجا که این شاخه‌ها همچون باغ بزرگی از نور و روشنایی، سراسر دنیا را در برگرفته و هیچ جایی برای حتی یک نقطه‌ی تاریک باقی نگذارند.

این مرام ماست؛ برپا داشتن نور و روشنا کردن آن مساحتی که دستمان می‌رسد. تا وقتی هستیم، تلاشمان این است که با دست‌های مهربان و قلب‌های نارنجی در هر گوشه و کنار این سرزمین، شاخه‌ای از نور برافروزیم.

شش ماه از سال ۱۳۹۶ گذشت و بنیاد نیکوکاری دست‌های مهربان در این شش ماه توانست باغ خود را بیش از پیش روشن کند و اقدامات بزرگی را رقم بزند؛ از نجات کودکان مبتلا به هانتر گرفته تا افتتاح بزرگ‌ترین هنرستان کشاورزی کشور. از افتتاح دو مرکز درمانی مجهز در قم و ساری گرفته تا راه‌اندازی و آغاز به کار شعبه‌های جدید بنیاد در یزد و قم.

قصد این نوشتار بر تشریح عملکرد بنیاد نیست. سخن از سه عامل بزرگ در راه دست‌یابی به اهداف خیرخواهانه‌ی بنیاد است. سه عاملی که مثلث عشق و ایثار و تعهد را ساخته‌اند؛ عامل اول یاری خداوند عزیز است که در این ۱۰ سال، از روز نخست تا به امروز با ما بوده و مادامی که ما در کار خیر باشیم خداوند نیز ما را در سایه‌ی لطف خود نگاه خواهد داشت.

عامل دوم حمایت حامیان بزرگوارمان بوده که گویی فرشته‌هایی آسمانی هستند در کالبد انسان‌های زمینی. ارزش حمایت این عزیزان را نمی‌توان در این چند سطر توصیف کرد. فقط می‌توان گفت یاری اینان همچون چشمه‌ای جوشان است با آبی زلال و شیرین که افراد زیادی را از تشنگی رهانیده است.

عامل سوم خانواده‌ی بنیاد است؛ همکاران و پرسنل زحمتکشی که برای اقدامات خیرخواهانه‌ی بنیاد از هیچ کوششی دریغ نمی‌کنند و با عشق و ایثار، خود را در برابر این وظیفه‌ی انسانی متعهد می‌دانند. در حقیقت در خانواده‌ی دست‌های مهربان، هیچکس وظیفه‌ی خود را وظیفه‌ای صرفاً سازمانی نمی‌بیند بلکه وظیفه از نظر ما، تعهدی انسانی و اجتماعی است؛ از رأس هرم گرفته تا آخرین نفر، همه و همه در حال تلاش برای کاهش فقر در کشور هستند. خداوند زیبا را شاکریم که این وظیفه‌ی شیرین و آرامش‌بخش را نصیب ما کرد. ما تمام این اقدامات را وظیفه‌ی خود می‌دانیم و در تلاشیم تا در مقیاس‌های بزرگ‌تر و اثربخش‌تر فعالیت کنیم.

بنیاد نیکوکاری دست‌های مهربان امروز با قلب نارنجی و تپنده‌ی خود، با دست‌های مهربان و آغوش باز و با گام‌های استوار، سریع‌تر و متعهدتر از هر زمانی در حرکت است و آنچه را که تاکنون به دست آورده، فقط گوشه‌ای از اهداف خود می‌بیند. این امر نشان می‌دهد اهداف و چشم‌اندازهای این بنیاد با وجود این همه افتخار و تلاش و مشارکت در رفع مشکلات جامعه، گسترده‌تر از اینها بوده و توقع ما از ظرفیت‌های بنیاد دست‌های مهربان بیشتر از اینهاست. به بیان دیگر، ما قرار نیست به این میزان از دستاورد اکتفا کنیم. هنوز در ابتدای راه هستیم و بنا داریم تا سال‌های سال، توان و امکانات خود را گسترش دهیم تا بتوانیم خدمت بیشتری به اقشار نیازمند جامعه بکنیم. باشد که در این راه، همچون یک دهه‌ی اخیر، با همراهی سه عامل «یاری خداوند بزرگ»، «حمایت حامیان عزیز» و «تلاش خانواده‌ی بنیاد» همچون یک مثلث شکست‌ناپذیر، شتاب فزاینده‌ای داشته باشد و در مسیر خود، با دست‌های مهربان، دست‌های نیازمند را بگیرد و با خود همراه و هم‌هوا سازد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *